Представете си свят, в който можем безгрижно да горим дизел и въглища без да се притесняваме за вредни емисии. Вече има инсталации за улавяне на СО2, само че тази схема е всъщност поредната голяма фалшиво зелена измама, както биогоривата, за които говорих в предния клип. Тя не решава проблема с емисиите, а само дава оправдание на големите фосилни компании да продължават своя бизнес чрез кухи обещания в някакво далечно бъдеще да си събират всички боклуци. Ето как става това.
Има 2 основни начина за улавяне на СО2.
При първия той се улавя още в процеса на неговото производство, преди да навлезе в атмосферата и под високо налягане се инжектира дълбоко в земята. В началото на века това стана популярно сред фосилните компании, давайки им шанс да избегнат конкуренцията с много по-ефективната електрификация и да продължават бизнеса си срещу обещанието някъде в бъдещето да улавят всички свои емисии. Допълнителен бонус е, че инжектирането на СО2 в местата за добив на нефт улеснява втечняването и поевтинява извличането му. В началото на века бяха стартирани 100-ина проекта, разчитащи постепенно да снижат производствените разходи. Но това не стана и постепенно проектите започнаха да отмират, защото цената за улавяне и складиране достигна до 100-ина долара на тон.
При втория способ, СО2 се извлича директно от въздуха чрез вентилатори и филтри, както това правят и растенията, само че те директно го превръщат в кислород. Досега са изградени едва 4 такива инсталации. Най-голямата може да улавя по 36 хиляди т годишно, което е една милионна част от ежегодните емисии. Основният проблем на тази технология е ужасно високата цена – между 500 и 700 $/тон СО2. Отделен въпрос е къде и колко дълго може да се складира той под земята и дали би могъл да се оползотворява по някакъв начин.
Към момента тези две технологии имат някакъв смисъл единствено при улавяне на емисии от производства, в които те засега не могат да се премахнат, например цимент.
Ако държим да продължаваме да горим фосилите, улавяйки емисиите им, ще трябва да плащаме над 5 трилиона долара ежегодно. Това би довело до поне 4-кратното поскъпване на въглищата и петролните продукти, т.е. на практика е невъзможно. А в същото време ВЕИ предоставят безкрайни възможности за електрификация на енергетиката и транспорта чрез много по-евтина и чиста енергия.
Защо тогава все още се влагат толкова пари в изначално неизпълнимо обещание? За мен отговорът е ясен, но ще се радвам, ако споделите своето мнение.











Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.