​Екологията е полезна както за здравето, така и за джоба.

Нощни солари (видео)

Публикувано от

Едно от основните възражения срещу ФВ панели е, че работят само през деня. Но наскоро учени от Австралия показаха, че дори и през нощта може да се произвежда енергия. Възможно ли е това?

Когато светлината срещне повърхността на панелите, тя “избива” от горния слой фотони с различна честота. Тези от късовълновия спектър са с по-голяма енергия и когато тя е над 1 eV, започва класическото производство на ток. Фотоните от инфрачервения спектър са с по-малка енергия и просто преминават през панела.

Топлината, която слънцето ни изпраща денем, планетата връща обратно в космоса през нощта като инфрачервено излъчване. Засега ние го използваме най-често в уредите за нощно виждане, но се оказва, че можем да го впрегнем и за произвеждане на енергия чрез терморадиационни диоди.

Засега тези устройства са скъпи и с ниско КПД, но технологията има потенциал да излезе от лабораторията към реалната икономика. Надали ще може да стане пълна нощна замяна на фотоволтаичните панели, но би трябвало да може да се използват вместо батерии в нискоенергийни електронни устройства.

Нека си спомним, че преди няколко десетилетия и фотоволтаичните панели започнаха с подобни трудности, а днес са най-добрият източник на възобновяема енергия.

Ха дано! Ще поживеем, ще видим…

Колко полезен ви беше този материал?

Кликнете и оценете със звезда

Средна оценка / 5. Брой гласове

Материалът все още няма оценка – бъдете първи в оценката.

Вашият коментар

Последвайте ни

Абонирайте се за нашия бюлетин:

Ще ви пращаме мейли рядко и няма да споделяме с никого вашите данни. С абонирането си, приемате нашата политика за поверителност на данните.