​Екологията е полезна както за здравето, така и за джоба.

Риби срещу перки?

Публикувано от

Казват, че офшорните вятърни турбини унищожавали живота в морето, та реших да проверя.

Вярно е, че по време на инсталирането на бетонните им основи, на дъното възникват смущения за морските обитатели. Но става въпрос само за няколко дни и ефектът преминава за броени месеци. След това основите постепенно се превръщат в рифове, т.е. подходящи местообитания. В допълнение, тези зони са ограничени за риболов и стават своего рода морски резервати. Кабелите към брега са екранирани и нивото на електромагнитните емисии е многократно под максимално допустимото.

Няма доказателства за перманентни или широкомащабни вреди от ветрогенераторите за морската екосистема. Нещо повече, сравнението им с морските платформи за добив на нефт и газ показва техните неоспорими предимства:
1. Безшумни и не смущават морските обитатели, даже напротив;
2. Почти нулева емисия на СО2 за целия работен цикъл;
3. Никаква опасност от замърсяване и разлив на нефт;
4. По-ниска себестойност на добиваната енергия и директно нейно използване. Една перка с мощност 14 МВ може да захранва с ток 20,000 семейства.

Излиза, че ветрогенераторите не само не унищожават морския живот, а точно обратното и при това произвеждат чиста и евтина енергия. Останалото е измислици и лъжи от продавачи на страх, които предпочитат да продължим да горим въглища и нефт, вместо да сме енергийно независими.

Колко полезен ви беше този материал?

Кликнете и оценете със звезда

Средна оценка / 5. Брой гласове

Материалът все още няма оценка – бъдете първи в оценката.

Вашият коментар

Последвайте ни

Абонирайте се за нашия бюлетин:

Ще ви пращаме мейли рядко и няма да споделяме с никого вашите данни. С абонирането си, приемате нашата политика за поверителност на данните.