​Екологията е полезна както за здравето, така и за джоба.

Ще ни спрат ли компютрите тока? (видео)

Публикувано от

Знаеш ли, че един средно голям компютърен център използва ток колкото Пловдив, а те вече са хиляди?

Днес животът ни е невъзможен без обработка и трансфер на данни, но те изразходват 3% от електричеството на планетата, т.е. колкото 30 Българии. А след 4 години нуждата ще е двойно по-голяма, ускорявана от бума на изкуствения интелект. Над 500 млрд долара на година се влагат в строителство на нови компютърни центрове.

Можем ли да да задоволим тази нарастваща жажда за енергия?

Можем, защото производството на евтин ток от възобновяема енергия нараства даже по-бързо.

Трябва да се усъвършенства охлаждането на чиповете, да се оптимизират електропреносните мрежи и да се увеличи мощноста за съхраняване на ток.

Но друг път напред просто нямаме…

Колко полезен ви беше този материал?

Кликнете и оценете със звезда

Средна оценка / 5. Брой гласове

Материалът все още няма оценка – бъдете първи в оценката.

Вашият коментар

Последвайте ни

Абонирайте се за нашия бюлетин:

Ще ви пращаме мейли рядко и няма да споделяме с никого вашите данни. С абонирането си, приемате нашата политика за поверителност на данните.