Знаеш ли, че един средно голям компютърен център използва ток колкото Пловдив, а те вече са хиляди?
Днес животът ни е невъзможен без обработка и трансфер на данни, но те изразходват 3% от електричеството на планетата, т.е. колкото 30 Българии. А след 4 години нуждата ще е двойно по-голяма, ускорявана от бума на изкуствения интелект. Над 500 млрд долара на година се влагат в строителство на нови компютърни центрове.
Можем ли да да задоволим тази нарастваща жажда за енергия?
Можем, защото производството на евтин ток от възобновяема енергия нараства даже по-бързо.
Трябва да се усъвършенства охлаждането на чиповете, да се оптимизират електропреносните мрежи и да се увеличи мощноста за съхраняване на ток.
Но друг път напред просто нямаме…











Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.